Cinsiyet Seçimi (PGT veya Mikrosort)

Cinsiyet tayini (PGD - PGT), Kıbrıs'ta, istenilen cinsiyette, sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için, anne karnına embriyo yerleştirilmeden önce yapılan, genetik laboratuvarlarda kromozomal anormallikleri teşhis etme işlemidir.

Tüp bebek ile genetik tanının bağdaştırılmasının çok uzun bir geçmişi yoktur.  İlk defa 1990’lı yıllarda cinsiyet ile geçiş gösteren hastalıkları engellemek amacıyla cinsiyet belirleme yöntemi olarak kullanıldı. Bugün Mikrosort olarak da bilinen, Cinsiyet tayini (PGD - PGT) yöntemi ile Kıbrıs'ta cinsiyet belirlenebildiği gibi bir çok genetik hastalığın da tanısı koyulabilmektedir.

PCR adı verilen değişik bir teknoloji ile hastalığa neden olan gendeki değişiklik embriyo düzeyinde saptanır ve sağlıksız embriyolar transfer edilmez.

Kıbrıs Doğuş Tüp Bebek Merkezi'nde uygulanan Cinsiyet Seçimi işleminin pek çok avantajı vardır:

* Kıbrıs'ta Cinsiyet Seçimi sayesinde istenilen cinsiyette çocuğa sahip olmakla beraber, eğer istenirse genetik tarama da yapılabileceğinden, doğacak bebekte ortaya çıkabilecek birçok genetik rahatsızlık da elenebilmektedir.

* Diğer uygulamalarla karşılaştırıldığında, gebelik oranları daha yüksektir.

* Kıbrıs Doğuş Tüp Bebek Merkezi'nde başarıyla uygulanan Cinsiyet Seçimi işlemi ile, gebelik oluştuğu takdirde, istediğiniz cinsiyette, sağlıklı bebeğe sahip olma oranınız, neredeyse %100'dür.

 

Cinsiyet Tayini (PGD - PGT) Aşamaları

Kıbrıs'ta Cinsiyet Tayini aşamaları, Tüp Bebek (IVF) aşamalarına benzemektedir.

1. AŞAMA:

 • Kıbrıs'ta Cinsiyet Seçimi (PGD - PGT) işlemine karar verildiğinde, çiftlerle detaylı bir görüşme yapılır. 
 • Tedaviye başlamadan önce, gerekli hormon ve bulaşıcı hastalık testleriyle, bir takım tetkikleri mutlaka yaptırmaları istenir.
 • Alkol ve sigara gibi sperm ve yumurta kalitesini bozacak zararlı alışkanlıklardan uzak durulması önerilir ve Folik asit preperatına başlanır.


2. AŞAMA:

 • Kıbrıs'ta Cinsiyet Seçimi işleminin 2. aşamasında, kadına adetinin 2. günü, rahim ve yumurtalıklarının inceleneceği, ultrasonografi yapılır.
 • FSH ve E2 dediğimiz hormon görülür ve kadına yumurta arttırıcı ilaçlar verilir. Yumurtlamayı artırıcı ilaçların tatbiki ile üretilen yumurta sayısı artırılarak gebelik şansını artırabilmekteyiz. Ovulasyon indüksiyonu yani Yumurtalıkları uyarıcı bu ilaçlar ortalama 7-12 gün süre ile kullanılır.
 • Yumurta çapları 18-20 mm olunca çatlatma iğnesi yapılır.
 • Yapılan iğneden 36 saat sonra yumurtalar anestezi altında toplanır. Yumurta Toplama işlemi; Yumurtalıkların uyarılması ile olgunlaşan yumurtaların ultrason eşliğinde genel veya lokal anestezi altında toplanması işlemidir. Kısa, basit ve ağrısız bir işlemdir.
 • Yumurtalar toplandıktan sonra, hastaya progesteron takviyesi yapılır.


3. AŞAMA:

 •  Kıbrıs Doğuş Tüp Bebek Merkezi'nde, cinsiyet seçimi işleminin 3. aşamasında; Yumurta Toplama işleminin yapıldığı gün, erkekten steril bir kap içerisine sperm örneği uygun koşullarda alınır, hareket ve şekil bakımından en iyi sperm hücreleri, işlem için seçilir. 
 •  Toplanan yumurtalar, erkekten alınan sperm ile döllenir.


4. AŞAMA:

 • Kıbrıs Doğuş Tüp Bebek Merkezi'nde,  Cinsiyet Seçimi (PGD - PGT) işleminin 4. aşamasında, döllenme işleminden 3 gün sonra 6-8 hücre aşamasındaki embriyolardan lazer yardımıyla 1 ya da 2 hücre çıkarılır. Özel bir yöntemle işlemden geçirilen hücreler, genetik laboratuvarında, kromozomal anormallikler açısından analiz edilir ve istenilen cinsiyetteki, sağlıklı embriyolar ayrıştırılır.


5. AŞAMA:

 • Kıbrıs Doğuş Tüp Bebek Merkezi'nde, Cinsiyet Seçimi (PGD - PGT) işleminin 5. aşamasında, döllenmenin 5. günü, en iyi gelişmiş 3 embriyo, ultrason eşliğinde, kadına transfer edilir. Transfer işlemi, çok basit ve ağrısız bir işlemdir.


6. AŞAMA:

 • Kıbrıs'ta Cinsiyet seçimi işleminin son aşaması, transferden 12 gün sonra kanda gebelik testi dediğimiz bHCG yapılmasıdır.


* Cinsiyet Tayini (PGD - PGT) işlemi için, Kıbrıs'ta 7 gün kalmanız yeterlidir.