Hemen arayın:
+90 533 874 03 13

Cinsiyet Tayini

Cinsiyet Tayini

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Yeni düzenlenen yasal mevzuat gereği, merkezimiz tarafından gerçekleştirilen Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) işlemi, sadece genetik tarama amaçlı yapılmakta olup, cinsiyet belirleme amacıyla yapılmamaktadır.

Çocuk sahibi olmak birçok insan için hayatta gerçekleştirilmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi. Ancak gerek yaşamın zorluğu gerekse bazı sağlıksal nedenlerden ötürü eskiden pek çok kişi ne kadar isterse istesin çocuk sahibi olamıyordu. Sonrasında ise tıp dünyasında ciddi değişimler meydana gelmeye başladı. Tüp bebek konusundaki yenilikler ile birlikte artık insanlar hangi sağlık sorunu ile karşı karşıya kalırsa kalsın fark etmez çocuk sahibi olabiliyorlar. Çiftlerin tüp bebek yöntemini bu denli tercih etmeye başlaması sonrasında artık pek çok farklı yöntemler kullanıcılara sunuluyor. Cinsiyet seçimi ise özellikle de son dönemlerde tüp bebek tedavisi konusunda aklında soru işareti kalan çiftlerin sorularını da ortadan kaldırıyor 

Cinsiyet Tayini Nedir?

Geçmiş dönemlerde belirli bir cinsiyette çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, bunun için birbirinden farklı ve hurafe olarak nitelendirilen yöntemleri kullanıyordu. Kimisi şans eseri bu yöntemler ile cinsiyet tayinini yapıyor kimisi ise ne kadar isterse istesin arzu ettiği cinsiyette bebeğe sahip olamıyorlardı. Tabi ki her zaman en doğru olan şey bebeklerin sağlıklı bir şekilde doğmasıdır. Ancak daha öncesinde çocuk sahibi olmuş çiftler, sonraki çocukları için aile planlaması yapmak isteyebiliyorlar. Ya da cinsiyete bağlı genetik bazı hastalıklardan ötürü doğacak çocuğun özellikle kız ya da erkek olması istenebiliyor. Günümüzde böylesi durumlar için çitler cinsiyet seçimi olarak da bilinen cinsiyet tayini yönteminden faydalanabiliyor.

Çiftlerin cinsiyet tayini için öncelikli olarak tüp bebek tedavisine başlaması gerekiyor. Normal yollardan çocuk sahibi olunsun ya da olunmasın fark etmez, cinsiyet tayini için sperm ile yumurtanın laboratuar ortamında birleştirilmesi gerekecektir. Yapılacak cinsiyet tayini için öncelikli olarak bu konuda başarılı çalışmaları olan bir tüp bebek merkezi ile iletişime geçilmesi büyük bir önem taşıyor. Tüp bebek merkezinin bulunmasının sonrasında ise sıra yapılacak işlemlere geliyor. Tüp bebek tedavisi için öncelikli olarak anne adayı ilaç tedavisine başlar. Bu tedavi çiftlerin bulundukları yerde başlayabiliyor. Daha sonrasında ise yumurtaların olgunlaşması adına anne adayına iğne yapılıyor. Adetin belirli döneminde başlayan tedavilerin sonrasında ise yeterli olgunluğa erişmiş olan yumurtalar toplanıyor.

Yumurtaların toplanması esnasında diğer bir taraftan bu yumurtaların dölleneceği spermler baba adayından alınır. Ardından da cinsiyet tayini için ilk olarak yumurta ve spermler birleştirilerek embriyo oluşur. Daha sonrasında embriyolar gelişmeye başlayınca da sıra bu embriyoların incelenerek cinsiyet tayini yapılmasına gelir. Embriyoların XX ya da XY kromozomları onların kız mı yoksa erkek mi olduğunu belirlemektedir. Çiftlerin istedikleri cinsiyetteki embriyolar arasından en sağlıklı olanları rahme yerleştirirli. Bunun ardından da artık 12 günün geçmesi gerekecektir. 12. günde yapılacak test ile birlikte tedavinin nasıl sonuçlandığı da görülecektir. Cinsiyet tayini işlemleri esnasında eğer ki anne ya da baba adayında çocuk sahibi olmalarını engelleyecek bir sorun varsa, tüp bebek işlemleri içerisinde yer alan tedaviler ile bu durum da ortadan kalkar.

Anne adayının yumurtaları yetersizse ya da baba adayının spermleri çocuk sahibi olması için yeterli sağlığa ve kaliteye sahip değilse cinsiyet tayininin yanı sıra donasyon işlemi de yapılabilmektedir. Cinsiyet tayini fiyatları yapılacak işlemlere göre değişim göstermektedir. Dolayısıyla çiftler gerek tüp bebek gerekse cinsiyet tayini işlemleri için tüp bebek merkezleri ile iletişime geçtikleri zaman öncelikli olarak isteklerini ayrıntılı bir şekilde belirtmeli yapılacak muayeneler sonrasında yapılacak işlemler için tam olarak fiyat belirleme yapılacaktır. Bu sayede de çiftler artık yalnızca çocuk sahibi olmayacaklar, doğacak çocukları onların istedikleri cinsiyette olacaktır.  

Cinsiyet tayini hakkında detaylı bilgi için, aşağıdaki bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.


Hemen Doktorunuza Ulaşın

Doğru teşhis ile sizin için gerekli tedaviyi ve maliyetini öğrenmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

+90 533 874 03 13
Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip Kıbrıs Tüp Bebek

Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip
Tüp Bebek Uzman Doktorumuz

İrem Berk Kıbrıs Tüp Bebek

İrem Berk
Tüp Bebek Genel Koordinatörümüz

Sezen ATAL Kıbrıs Tüp Bebek

Sezen ATAL
Klinik Embriyoloğumuz

Ayşe LİMAN Kıbrıs Tüp Bebek

Ayşe LİMAN
Embriyoloğumuz

Yumurta Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekYumurta DonasyonuMenopoz, turner sendromu ve yumurtaların yetersiz kaldığı diğer durumları yaşayan kadınlar, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavimiz ile, %85'i aşan başarı oranlarımızla anne olabiliyorlar.
Sperm Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekSperm DonasyonuSperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş, sağlıklı ya da yeterli sperm üretimi şansı bulunmayan, azospermi ve benzeri sorunları yaşayan erkeklerin sağlıkla bebek sahibi oldukları tedavimizdir.
Tüp Bebek Kıbrıs Tüp BebekTüp BebekTüp Bebek, bir yılı aşkın süredir, hiçbir korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen, çeşitli sebeplerden bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu, başarıyla gerçekleştirdiğimiz tedavimizdir.
IMSI Kıbrıs Tüp BebekIMSIIMSI, standart tüp bebek tedavilerin çok üzerinde gebelik oranını sağlamak amacıyla, morfolojik açıdan gebelik sağlama olasılığı en yüksek sperm hücresinin seçilmesi işlemidir.