Hemen arayın:
+90 533 874 24 14

Donasyon ve Cinsiyet Tayini

Donasyon ve Cinsiyet Tayini

Yumurta Donasyonu (Yumurta Nakli)
Herhangi bir nedenle yumurtalıklarını veya yumurtlama yeteneğini kaybeden kadınların anne olabilmelerine şans tanıyan bir yöntemdir.

Doğurganlık her an kaybedilebilecek bir durumdur. Artık kadınlar çok genç yaşta bile bilinmeyen sebeplerle erken menapoza girebiliyorlar. Bunun yanı sıra herhangi bir nedenle yumurtalıklarına operasyon yapılan ve yumurtalık dokusunun tamamını veya ciddi bir kısmını  kaybeden kadınlar da doğurganlık yeteneğini kaybediyor. Tedavi amaçlı verilen radyoterapi ve kemoterapiler de yumurtalık fonksiyonu bozarak çocuk sahibi olmaya engel teşkil edebiliyor. 

İşte bu şanssız durumlardan herhangi birini yaşayan kadınların anne olabilmeleri Kıbrıs'ta yumurta nakli ile hayal olmaktan çıkmış durumdadır. Yine doğuştan yumurtalıkları gelişmemiş ancak sağlıklı bir rahime sahip olan kadınlar da aynı yöntemle anne olabiliyor. Defalarca tüp bebek denemesinden sonra hala çocuk özlemini giderememiş çiftler de bu yönteme baş vurabilirler.

Sperm Donasyonu (Sperm Nakli)
Menilerinden hiç sperm elde edilemeyen erkeklerin testislerine yapılacak küçük bir operasyon ile sperm aranır. Bu yöntemle de sperm bulunamazsa Kıbrıs'ta sperm donasyonu (nakli) gündeme gelir. Böylece hiç spermi olmayan, azospermi tanısı konmuş erkekler bu yöntemle çocuk sahibi olabilir. Spermler dünyada belirli merkezlerde bulunan sperm bankalarından elde edilir. Sperm verecek bireyler öncelikle sağlık kontrolünden geçer. Böylece bulaşıcı veya genetik hastalık taşımayan spermler elde edilir. Elde edilen spermler kadının yumurtası ile döllenir ve tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyo kadının rahmine transfer edilir.

Cinsiyet Tayini
Yine tüp bebek yöntemini kullanarak çiftlerin istedikleri cinsiyette bebek sahibi olabilmeleri mümkündür.Öncelikle kadına yumurtaları geliştirecek ilaçlar verilir. Uygun zamanda yumurtalar toplanır ve erkek spermi ile dışarda döllenme sağlanır. Döllenen sağlıklı embriyolardan örnek alınır ve Kıbrıs'ta PGD denilen yöntem ile cinsiyetler tespit edilir. Sadece istenilen cinsiyetteki embriolar kadının rahmine yerleştirilir.

Embriyo Transferi
Eğer çiftlerin her ikisinin de üreme hücrelerinde problem varsa, hem yumurta hem de sperm donasyonu içeren embriyo danasyonunu kullanarak bebek sahibi olabilirler.

Donasyona Karar Vermede Tereddütler
Zaten donasyon artık çiftlerden birinin veya her ikisinin de kendi üreme hücreleri ile bebek sahibi olabilmelerinin imkansız olduğu durumda yapılıyor.  Çiftler bebek sahibi olmayı o kadar çok arzuluyor ki bu durum bir süre sonra sosyal ve psikolojik sorunlara yol açıyor. Donasyonla sahip olunan bebek  çiftlerden birisinin genetik yapısını taşıyor. Ayrıca kadın hamilelik gibi heyecan verici, çoğu kadının özlemini çektiği duyguyu yaşayabiliyor. Bebek henüz anne karnındayken aralarında duygusal bir bağ gelişiyor. Yine doğum gibi kutsal bir olayı da çiftler birebir yaşamış oluyor. 

Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz Tip
www.cocuklar.biz 


Hemen Doktorunuza Ulaşın

Doğru teşhis ile sizin için gerekli tedaviyi ve maliyetini öğrenmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

+90 533 874 24 14
Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip Kıbrıs Tüp Bebek

Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip
Tüp Bebek Uzman Doktorumuz

İrem Berk Kıbrıs Tüp Bebek

İrem Berk
Tüp Bebek Koordinatörümüz

Ayşe LİMAN Kıbrıs Tüp Bebek

Ayşe LİMAN
Embriyoloğumuz

Semra ÇAKILCI Kıbrıs Tüp Bebek

Semra ÇAKILCI
Tüp Bebek Hemşiremiz

Yumurta Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekYumurta DonasyonuMenopoz, turner sendromu ve yumurtaların yetersiz kaldığı diğer durumları yaşayan kadınlar, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavimiz ile, %85'i aşan başarı oranlarımızla anne olabiliyorlar.
Sperm Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekSperm DonasyonuSperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş, sağlıklı ya da yeterli sperm üretimi şansı bulunmayan, azospermi ve benzeri sorunları yaşayan erkeklerin sağlıkla bebek sahibi oldukları tedavimizdir.
Tüp Bebek Kıbrıs Tüp BebekTüp BebekTüp Bebek, bir yılı aşkın süredir, hiçbir korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen, çeşitli sebeplerden bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu, başarıyla gerçekleştirdiğimiz tedavimizdir.
IMSI Kıbrıs Tüp BebekIMSIIMSI, standart tüp bebek tedavilerin çok üzerinde gebelik oranını sağlamak amacıyla, morfolojik açıdan gebelik sağlama olasılığı en yüksek sperm hücresinin seçilmesi işlemidir.