Hemen arayın:
+90 533 874 24 14

Endometriozis

Endometriozis

Endometirozis, kadınlar arasında %10 civarında rastlanılan ve özellikle 25-35 yaş aralığında, üreme çağındaki kadınların gebeliğini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Endometriozis, rahim içini örten zar tabakasının, normalde olanın dışında, farklı bir alanda yer alması durumudur. Endometriozis durumu, çoğunlukla pelvis bölgesinde olmak üzere, yumurtalık ve rahmin bulunduğu bölgede görülür. Rahim duvarı da dediğimiz, endometrium, östrojen ve progesteron düzey değişikliklerine çok duyarlıdır. Endometriozis durumunda, normal yerinde bulunan bir endometrium gibi, dışa düzgün bir kan akışı olamadığından, içeride biriken kan kist oluşturabilir ya da diğer dokulara yerleşebilir. Ancak bu bahsedilen kist, kanser gibi kötü huylu bir oluşum olarak düşünülmemelidir. Bu oluşan kistler, yumurtalık bölgesinde oluşursa, çikolata kistleri adını alırlar ve eğer kontrol altında tutulmazlarsa, büyümeleri ciddi sonuçlara yol açabilir.

Hafif derecede endometriozis durumunun, infertiliteye sebep olup olmadığı henüz kesinleşmemiştir ancak üreme üzerine etkisi biinmektedir. Bazı araştırmalarda öne atılan teorilerde, endometriozis durumunun pelvis boşluğunda bir reaksiyon yaratıp, reaksiyon sonucunda yumurta gelişimi üzerinde negatif etki yaratan bazı kimyasallar ortaya çıkardığı tartışılmaktadır. Bunun yanında, doğum kontrol hapı kullanımı, hamilelik, menopoz gibi, adet kanamasını azaltarak, adet kanının içeride çok birikmesini engelleyen faktörler, endometriozis riskini de ciddi şekilde azaltan faktörlerdir.

Endometriozis durumunu yaşayan pek çok kadın, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi'mizde, uzman doktorumuz Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz Tip sayesinde, rahatlıkla bebek sahibi olabilmektedir. Eğer endometriozisten ötürü, yumurta kalitesi geri dönüşü olamayacak şekilde bozulmuşsa, bu tür kişilere de yumurta donasyonu önerilmektedir ve sağlıkla bebek sahibi olabilmeleri için her türlü destek sağlanmaktadır. 

Endometriozis Belirtileri Nedir?

  • Sürekli, karın, kasık, bel, sırt ve bacak ağrısı,
  • Sancılı adet dönemleri,
  • Gebe kalmada zorluk,
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı,
  • Kabızlık ya da ishal ile birlikte, kanlı dışkılama veya makatta ağrı veya kanama olması,
  • İdrar esnasında yanma veya idrarda kan,
  • İleri düzeylerde, adet kanamasıyla birlikte, burunda ya da vücudun farklı yerlerinde morarma veya kanamalar,

Hemen Doktorunuza Ulaşın

Doğru teşhis ile sizin için gerekli tedaviyi ve maliyetini öğrenmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

+90 533 874 24 14
Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip Kıbrıs Tüp Bebek

Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip
Tüp Bebek Uzman Doktorumuz

İrem Berk Kıbrıs Tüp Bebek

İrem Berk
Tüp Bebek Genel Koordinatörümüz

Sevgi GÜÇLÜ Kıbrıs Tüp Bebek

Sevgi GÜÇLÜ
Klinik Embriyoloğumuz

Ayşe LİMAN Kıbrıs Tüp Bebek

Ayşe LİMAN
Embriyoloğumuz

Yumurta Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekYumurta DonasyonuMenopoz, turner sendromu ve yumurtaların yetersiz kaldığı diğer durumları yaşayan kadınlar, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavimiz ile, %85'i aşan başarı oranlarımızla anne olabiliyorlar.
Sperm Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekSperm DonasyonuSperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş, sağlıklı ya da yeterli sperm üretimi şansı bulunmayan, azospermi ve benzeri sorunları yaşayan erkeklerin sağlıkla bebek sahibi oldukları tedavimizdir.
Tüp Bebek Kıbrıs Tüp BebekTüp BebekTüp Bebek, bir yılı aşkın süredir, hiçbir korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen, çeşitli sebeplerden bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu, başarıyla gerçekleştirdiğimiz tedavimizdir.
IMSI Kıbrıs Tüp BebekIMSIIMSI, standart tüp bebek tedavilerin çok üzerinde gebelik oranını sağlamak amacıyla, morfolojik açıdan gebelik sağlama olasılığı en yüksek sperm hücresinin seçilmesi işlemidir.