Hemen arayın:
+90 533 874 24 14

Gebelikte Sigara Kullanımı ve Zararları

Gebelikte Sigara Kullanımı ve Zararları

Günümüzde sigaranın zararları herkes tarafından bilinmesine rağmen, Dünya Sağlık Örgütü'nün istatistiklerine göre tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı açıklamaya göre birçok ülkede akciğer kanseri sıklıkla görülmektedir ve bu hastalık sigaranın sebep olduğu ölümcül sonuçlardan sadece bir tanesidir. Sigaranın vücuttaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı vardır. Ancak elbette, sigaranın en büyük zararını %10-15 zeka geriliği riski ile anne karnındaki bebek görür.

Gebelik sırasında içilen, az gibi görünen günde 1-2 adet sigaranın bile anne karnındaki bebek üzerinde ciddi zararlı etkileri vardır. Anne adaylarının bu konuda daima bilinçli olmaları ve sigaranın vereceği zararlarla ilgili, doktorlarının uyarılarını dinlemeleri gerekmektedir. Hamilelik sürecinde içilen sigaranın verebileceği başlıca zararlara bakarsak:

 • Rahimdeki arter kan akımı azalmaktadır, dolayısıyla bebek tam anlamıyla beslenememektedir.
 • Fetal oksijenizasyon bozulmaktadır, dolayısıyla bebek tam anlamıyla oksijen alamamaktadır.
 • Bebeğin kalp atışları yavaşlamakta, vücuduna yeterli kan pompalayamamaktadır.

Tüm bu etkilerden ötürü de aşağıdaki durumlar sıklıkla oluşmaktadır:

 • Sigara içen anne adaylarının düşük yapma riski, sigara içmeyenlere göre oldukça yüksektir.
 • Suyun erken gelmesi, Erken doğum veya prematurite sonuçlanan gebelik.
 • Bebeğin eşinin erken ayrılma (dekolman, ablasyo) riski oldukça artar.
 • Bebeğin eşinin aşağı yerleşmesi (plasenta previa) artar.
 • Sigara içen bir annenin bebeğinin akciğer gelişimi çok daha zayıf olur ve doğum sonrasında  solulumla ilgili risk artar.
 • Bebeğin doğumun ardından, erken süreçte ölme riski, sigara içmeyen bir annenin bebeğine göre 2 kat artar.
 • Bebeğin doğumun ardından, hastalığa yakalanma oranı artar.
 • İçilen sigaranın içerisindeki zehirli bileşenler, emzirme döneminde de anne sütünden direk olarak bebeğe geçebilmektedir.

Sigara kullanan bir annenin bebeği, sağlıklı bir bebeğe göre daha düşük ağırlıkta ve daha kısa doğmaktadır. Bu şekilde, normalden daha küçük olarak doğan bebeklerin kronik bir hastalığa yakalanma riski ve doğumdan sonraki ilk 1 ay içerisinde ölüm riski artmaktadır. Doğumdan sonraki 2 ile 5. aylar arasında gerçekleşen ani bebek ölümleri, en sık karşılaşılan ve en önemli bebek ölüm sebeplerinden biri olup, özellikle sigara kullanan annelerin bebeklerinde bu risk içilen sigara sayısına bağlı olarak 6 kat artmaktadır.

Solunum ve sinir sistemi hastalıkları ile deri, duyu organları ve idrar yolları hastalıkları sigara içen annelerin çocuklarında daha sık görülmektedir.

Yapılan diğer klinik çalışmalarda; doğum öncesi, anne karnında sigaraya maruz kalan bebeklerde hiperaktivite, dikkat eksikliği, entellektüel gelişimde yetersizlik ve bazı davranış bozuklukları ve okuma zorluklarının daha sık karşılaşıldığı görülmektedir. 


Hemen Doktorunuza Ulaşın

Doğru teşhis ile sizin için gerekli tedaviyi ve maliyetini öğrenmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

+90 533 874 24 14
Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip Kıbrıs Tüp Bebek

Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip
Tüp Bebek Uzman Doktorumuz

İrem Berk Kıbrıs Tüp Bebek

İrem Berk
Tüp Bebek Koordinatörümüz

Tarkan Çevirgen Kıbrıs Tüp Bebek

Tarkan Çevirgen
Klinik Embriyoloğumuz

Ayşe LİMAN Kıbrıs Tüp Bebek

Ayşe LİMAN
Embriyoloğumuz

Yumurta Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekYumurta DonasyonuMenopoz, turner sendromu ve yumurtaların yetersiz kaldığı diğer durumları yaşayan kadınlar, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavimiz ile, %85'i aşan başarı oranlarımızla anne olabiliyorlar.
Sperm Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekSperm DonasyonuSperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş, sağlıklı ya da yeterli sperm üretimi şansı bulunmayan, azospermi ve benzeri sorunları yaşayan erkeklerin sağlıkla bebek sahibi oldukları tedavimizdir.
Tüp Bebek Kıbrıs Tüp BebekTüp BebekTüp Bebek, bir yılı aşkın süredir, hiçbir korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen, çeşitli sebeplerden bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu, başarıyla gerçekleştirdiğimiz tedavimizdir.
IMSI Kıbrıs Tüp BebekIMSIIMSI, standart tüp bebek tedavilerin çok üzerinde gebelik oranını sağlamak amacıyla, morfolojik açıdan gebelik sağlama olasılığı en yüksek sperm hücresinin seçilmesi işlemidir.