Hemen arayın:
+90 533 874 24 14

Hafta Hafta Gebelik - 5. HAFTA

Hafta Hafta Gebelik - 5. HAFTA

Gebeliğinizin 5. haftasında; halsizlik, kokulara hassasiyet, bulantı, göğüslerde hassasiyet gibi şikayetler devam etmektedir ancak embriyonun gelişimi büyük bir hızla gelişmektedir ve organların oluşmaya başlamasıyla birlikte, hücre tabakaları farklılaşmaktadır.

Gebeliğinizin 5. haftasında, yani tüp bebek tedavinizin üzerinden 3 hafta geçmişken, bebeğiniz 1.5mm civarında, bir kalem ucu büyüklüğündedir. 5. gebelik haftasına ulaşan embriyonuzun artık ana hatlarıyla vücudu oluşmaya başlar. En üst tabakada oluşan oluk, daha sonra anne karnındaki bebeğin omurgasının, omurilik sinirleri ve beyninin gelişeceği nöral tüpü oluşturmak üzere kapanır. Embriyonuzun merkezinde oluşan kabartıdan bebeğinizin kalbi gelişir. 5. haftanızın sonunda hem embriyoda hem de plasentada erken kan elemanları ve kan damarları oluşur.

Bebeğinizin ilk oluşan organ sistemi, dolaşım sistemidir ve ilk kalp atımları döllenmeden 21-22 gün sonra başlar. Doktorunuzun ya da sizin bu kalp atımlarını duymanız mümkün değildir ancak, ultrasonla kalp atım hareketleri izlenebilir. Yine gebeliğinizin 5. haftasında, bebeğinizin akciğerleri, bağırsakları ve mesanesi gelişir. Diğer organları bu organların gelişmesinden sonra şekillenmeye başlayacaktır.

Bebeğinizin ana organlarının oluşmaya başladığı bu dönemde, sigara, alkol, ilaç, radyasyon gibi zehirli ve toksik dış etkenlere bebeğiniz oldukça duyarlıdır. Bu dönemde, bu tür zararlı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız.


Hemen Doktorunuza Ulaşın

Doğru teşhis ile sizin için gerekli tedaviyi ve maliyetini öğrenmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

+90 533 874 24 14
Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip Kıbrıs Tüp Bebek

Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip
Tüp Bebek Uzman Doktorumuz

İrem Berk Kıbrıs Tüp Bebek

İrem Berk
Tüp Bebek Genel Koordinatörümüz

Sevgi GÜÇLÜ Kıbrıs Tüp Bebek

Sevgi GÜÇLÜ
Klinik Embriyoloğumuz

Ayşe LİMAN Kıbrıs Tüp Bebek

Ayşe LİMAN
Embriyoloğumuz

Yumurta Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekYumurta DonasyonuMenopoz, turner sendromu ve yumurtaların yetersiz kaldığı diğer durumları yaşayan kadınlar, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavimiz ile, %85'i aşan başarı oranlarımızla anne olabiliyorlar.
Sperm Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekSperm DonasyonuSperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş, sağlıklı ya da yeterli sperm üretimi şansı bulunmayan, azospermi ve benzeri sorunları yaşayan erkeklerin sağlıkla bebek sahibi oldukları tedavimizdir.
Tüp Bebek Kıbrıs Tüp BebekTüp BebekTüp Bebek, bir yılı aşkın süredir, hiçbir korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen, çeşitli sebeplerden bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu, başarıyla gerçekleştirdiğimiz tedavimizdir.
IMSI Kıbrıs Tüp BebekIMSIIMSI, standart tüp bebek tedavilerin çok üzerinde gebelik oranını sağlamak amacıyla, morfolojik açıdan gebelik sağlama olasılığı en yüksek sperm hücresinin seçilmesi işlemidir.