Hemen arayın:
+90 533 874 24 14

Hafta Hafta Gebelik - 6. HAFTA

Hafta Hafta Gebelik - 6. HAFTA

Her annenin en çok merak ettiği haftalardan biri 6. haftadır, çünkü anne karnındaki bebeğin kalp taslağı oluşup, kasılma hareketlerine başladığından, bebeğinizin kalp atışlarını artık duyabilirsiniz. Bebeğiniz şu an yaklaşık olarak 4-6mm boyutundadır ve bu haftanın ortalarına doğru, bebeğinizin kollarının gelişeceği, üst ekstremite tomurcuğu ve bacaklarının gelişeceği, alt ekstremite tomurcuğu oluşur. Henüz kilosundan bahsedilecek boyutta değildir.

Beyin ve sinir sistemi, hızla gelişimine devam etmektedir. Başı, yüzü, göz boşluğu, kulaklar ve ağız boşluğu oluşmaya başlar ama genel hatları henüz ultrasonda görünecek kadar kesin belli olmamaktadır. Bu hafta içerisinde, doktorunuz bir takım rutin testler yaptırmanızı isteyecektir.

Hamileliğin 6. haftası itibariyle; progesteron, östrojen gibi gebelik hormonu seviyelerindeki artış ile birlikte, sabah bulantıları, yemek, parfüm vb. gibi kokulara aşırı hassasiyet dönemi de başlamış olmaktadır. Mide bulantıları günün her saati olabildiği gibi, en yoğun şekilde sabah hissedildiğinden, sabah daha yataktan kalkmadan ağzınıza atacağınız bir tuzlu kuru kraker veya leblebi, rahatsızlığınızı azaltmakta yardımcı olacaktır. Mide bulantılarının yoğun olarak hissedildiği bu haftalarda, kızartmalardan, ağır yağlı ve baharatlı yiyeceklerden sakınılması, süreci daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır.

Elbette mide bulantıları tamamen kesilmeyecektir, hatta bulantılara kusma da eklenebilecektir. Kokuya aşırı hassasiyet gösterilen bu dönemde, yemeklerin ardından ya da daha yemek pişirilmesi sırasında yaşanılan kusmalardan ötürü, anne yemek yemek istemeyebilir ve dolayısıyla kilo kaybı yaşanabilir. Bu, yoğun bulantıların yaşandığı süreçte, anne karnındaki bebeğin gelişimi için annenin depolarının yeterli olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla, anne adayı bir kaç kilo kaybetse dahi, genelde çok ciddi bir tedaviye gerek duyulmaz. Tabii bu sıkıntıların devam etmesi ve kilo kaybının 1-2 kiloyu geçmesi durumunda, mutlaka merkezinize ve doktorunuza görünmeli ve tavsiyesini almalısınız.

 


Hemen Doktorunuza Ulaşın

Doğru teşhis ile sizin için gerekli tedaviyi ve maliyetini öğrenmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

+90 533 874 24 14
Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip Kıbrıs Tüp Bebek

Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip
Tüp Bebek Uzman Doktorumuz

İrem Berk Kıbrıs Tüp Bebek

İrem Berk
Tüp Bebek Genel Koordinatörümüz

Sevgi GÜÇLÜ Kıbrıs Tüp Bebek

Sevgi GÜÇLÜ
Klinik Embriyoloğumuz

Ayşe LİMAN Kıbrıs Tüp Bebek

Ayşe LİMAN
Embriyoloğumuz

Yumurta Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekYumurta DonasyonuMenopoz, turner sendromu ve yumurtaların yetersiz kaldığı diğer durumları yaşayan kadınlar, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavimiz ile, %85'i aşan başarı oranlarımızla anne olabiliyorlar.
Sperm Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekSperm DonasyonuSperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş, sağlıklı ya da yeterli sperm üretimi şansı bulunmayan, azospermi ve benzeri sorunları yaşayan erkeklerin sağlıkla bebek sahibi oldukları tedavimizdir.
Tüp Bebek Kıbrıs Tüp BebekTüp BebekTüp Bebek, bir yılı aşkın süredir, hiçbir korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen, çeşitli sebeplerden bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu, başarıyla gerçekleştirdiğimiz tedavimizdir.
IMSI Kıbrıs Tüp BebekIMSIIMSI, standart tüp bebek tedavilerin çok üzerinde gebelik oranını sağlamak amacıyla, morfolojik açıdan gebelik sağlama olasılığı en yüksek sperm hücresinin seçilmesi işlemidir.