Hemen arayın:
+90 533 874 03 13

Gebelikte Vajinal Ultrason tehlikeli mi?

Gebelikte Vajinal Ultrason tehlikeli mi?

Doğal yoldan veya tüp bebek yöntemiyle Hamileliğe adım atan anne adaylarının en sık sorduğu ve en çok çekindikleri konuların başında Vajinal Ultrason (alttan muayene)  bulunmaktadır. Özellikle bu güzel hisse yıllar sonra kavuştuktan sonra, korkuları daha fazla ortaya çıkmakta ve gebeliğin ilk dönemlerinde bu tedirginliklerinden ötürü, vajinal ultrason yaptırmak istememektedirler.

Peki, hamile iken, el veya spekulum ile vajinal muayene yapılmasının gerçekten bebeğe zararı var mıdır ya da korkulduğu gibi düşüğe sebep olur mu? 

Hamilelik, rahim içerisinde oluşan, dış ortamdan neredeyse izole bir durumdur. Bebeğiniz rahim içerisinde oldukça korunaklıdır ve güvendedir. Hamilelik sürecinde, doktorunuz tarafından elle yapılan muayene, spekulum takılması ya da vajinal yolla yapılan muayene ve ultrason; kesinlikle rahim içerisinde değil, rahmin dışında gerçekleştirilen, ne anneye ne de bebeğe hiçbir zarar vermeyen, düşüğe ise kesinlikle sebep olmayan uygulamalardır. Hatta sanılanın aksine, gebeliğin ilk üç ayında yapılan vajinal muayeneler, pek çok durumda, karından yapılan ultrasondan çok daha kesin bilgiler verebilmektedir. Örneğin gebeliğin ilk dönemlerinde, bebeğin kalp atışı karından net bir şekilde alınamazken, vajinal ultrason ile çok daha kolay duyulabilir. Ya da hamilelik sürecinde, sıkıntı yaratabilecek patalojik oluşumlar bu şekilde daha çabuk ve çok daha kolay görülebilmektedir. Özellikle hamilelikte, kanama gibi bir durum oluşursa, vajinal olarak bakılmadan, kesin bir fikir verilmesi mümkün değildir.

Hamileliğiniz sırasında, hiç korkmadan ve çekinmeden vajinal muayene yaptırabilirsiniz. 


Hemen Doktorunuza Ulaşın

Doğru teşhis ile sizin için gerekli tedaviyi ve maliyetini öğrenmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

+90 533 874 03 13
Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip Kıbrıs Tüp Bebek

Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip
Tüp Bebek Uzman Doktorumuz

İrem Berk Kıbrıs Tüp Bebek

İrem Berk
Tüp Bebek Genel Koordinatörümüz

Sezen ATAL Kıbrıs Tüp Bebek

Sezen ATAL
Klinik Embriyoloğumuz

Ayşe LİMAN Kıbrıs Tüp Bebek

Ayşe LİMAN
Embriyoloğumuz

Yumurta Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekYumurta DonasyonuMenopoz, turner sendromu ve yumurtaların yetersiz kaldığı diğer durumları yaşayan kadınlar, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavimiz ile, %85'i aşan başarı oranlarımızla anne olabiliyorlar.
Sperm Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekSperm DonasyonuSperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş, sağlıklı ya da yeterli sperm üretimi şansı bulunmayan, azospermi ve benzeri sorunları yaşayan erkeklerin sağlıkla bebek sahibi oldukları tedavimizdir.
Tüp Bebek Kıbrıs Tüp BebekTüp BebekTüp Bebek, bir yılı aşkın süredir, hiçbir korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen, çeşitli sebeplerden bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu, başarıyla gerçekleştirdiğimiz tedavimizdir.
IMSI Kıbrıs Tüp BebekIMSIIMSI, standart tüp bebek tedavilerin çok üzerinde gebelik oranını sağlamak amacıyla, morfolojik açıdan gebelik sağlama olasılığı en yüksek sperm hücresinin seçilmesi işlemidir.