Hemen arayın:
+90 533 874 03 13

Kıbrıs Cinsiyet Belirleme

Kıbrıs Cinsiyet Belirleme

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Yeni düzenlenen yasal mevzuat gereği, merkezimiz tarafından gerçekleştirilen Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) işlemi, sadece genetik tarama amaçlı yapılmakta olup, cinsiyet belirleme amacıyla yapılmamaktadır.

Çocuk sahibi olmayı düşünen insanların büyük bir kısmı birçok farklı yöntemi deneyip başarısız sonuçlar aldıktan sonra çareyi son bir defa daha tüp bebek yöntemini denemekte buluyorlar. Ve pek çok çift bu yöntem sayesinde asla düşünmedikleri başarılı sonuçları elde ediyorlar. Tüp bebek tedavisinin bu denli tercih edilmeye başlamasının sonrasında ise uzmanlar çiftlere bu konuda çok daha fazla seçenek sunmak adına kollarını sıvadı. cinsiyet seçimi işlemi ise bunlardan bir tanesi. Aile planlaması yapan ya da cinsiyete bağlı genetik hastalıkları bulunan bir hastalık geçmişine sahip olan aileler, çocuk sahibi olmak istedikleri zaman bu çocuğun istedikleri cinsiyetten olmasını istediklerini belirleyebiliyorlar.

Cinsiyet Belirleme Nasıl Yapılıyor?

Çiftlerin Kıbrıs cinsiyet belirleme işlemlerini yaptırması için öncelikli olarak tüp bebek tedavisine başlanması gerekmektedir. Bilindiği üzere tüp bebek işlemlerinde öncelikli olarak kadından yumurta, erkekten de sperm alınır. Sonrasında da istenilen özelliklere sahip olan yumurta ve sperm birleştirilerek embriyo oluşturur. Bu embriyonun anne rahmine yerleştirilmesinin ardından ise tüp bebek işlemi tamamlanır. Kıbrıs cinsiyet belirleme işlemlerinde de yine başlangıç olarak aynı prosedür izlenmektedir. Sperm ve yumurtanın birleşmiş olduğu embriyolardan daha sonrasında biyopsi ile hücre alınır. Genetik laboratuarlarda yapılan çalışmalar ile o embriyonun erkek mi yoksa kız mı olduğuna bakılır. İstenilen cinsiyetteki sağlıklı embriyo anne rahmine yerleştirilir. Böylece çiftler istedikleri cinsiyetteki çocuğa sahip olurlar.

Kimler Bu Yöntemden Faydalanabilir?

Tüp bebek tedavisi genel olarak doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler tarafından tercih edilen bir tedavi türü olarak bilinir. Ancak cinsiyet belirleme ile birlikte isteyen herkes tüp bebek yöntemini uygulatarak istedikleri cinsiyette çocuğu kucaklarına alabiliyorlar. Bununla birlikte cinsiyete bağlı genetik hastalıklar ya da daha öncesinde çocuk sahibi olmuş ve aile planlaması yapmak isteyen çiftler de Kıbrıs cinsiyet belirleme yöntemini uygulamak adına tüp bebek merkezinin yolunu tutarlar. Burada öncelikli olarak anne ve baba adayı ayrıntılı olarak muayene edilir. Bu muayenenin temel amacı, çiftin herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığıdır. Aksi bir durumda bebek sahibi olmak isteyen çift için öncelikli olarak farklı bir tedavi yapılması gerekir.

Herhangi bir sorunun olmadığı zaman ise Kıbrıs cinsiyet belirleme işlemlerine başlanır. Anne adayı adetinin 21. gününde ilaç kullanmaya başlar. Sonrasında ise yeni adetin 3. gününde yumurta hücrelerinin kalitesinin çoğaltılması adına iğne yapılır. Yumurta toplanması esnasında sperm alımı da gerçekleştirilir. Bunun sonrasında ise sıra sperm ve yumurta birleşmesine geliyor. Embriyolar üzerinde yapılacak PGT ile istenilen cinsiyet rahatlıkla seçilecektir. Uygun embriyo rahim içinde yerleştirildikten 12 gün sonra ise kan üzerinden hamilelik testi yapılır. Bu sayede gebeliğin oluşup oluşmadığı kesin olarak öğrenilmiş olacaktır.

Kıbrıs'ta Cinsiyet Belirlemenin Avantajları

İlerleyen yaşlarda hamile kalmak isteyen kadınlar Kıbrıs'ta cinsiyet belirleme ile birlikte en sağlıklı embriyolar arasından yapılan seçimler sonrasında bebek sahibi olacaktır. Uzun bir süre başarısız implantasyonlar ile karşı karşıya kalan çiftler, bu yöntem ile hem çoğul gebelik riskinden hem de klinik gebelik oranındaki artış sayesinde isteyen herkes artık çocuk sahibi olurken aynı zamanda bu çocuk istedikleri cinsiyette olacaktır. Ancak Kıbrıs'ta cinsiyet belirleme işlemi için çiftlerin mutlaka konusunda uzman kurumlar ile iletişime geçmeleri gerekiyor. Çünkü yapılacak yanlış işlemler sonrasında özellikle de belirli bir yaşın üzerindeki çiftler var olan imkanlarını istediği gibi değerlendirmemiş olur. Bu da onların bir sonraki işlemler için isteklerini olumsuz anlamda etkiler.  


Hemen Doktorunuza Ulaşın

Doğru teşhis ile sizin için gerekli tedaviyi ve maliyetini öğrenmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

+90 533 874 03 13
Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip Kıbrıs Tüp Bebek

Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip
Tüp Bebek Uzman Doktorumuz

İrem Berk Kıbrıs Tüp Bebek

İrem Berk
Tüp Bebek Genel Koordinatörümüz

Sezen ATAL Kıbrıs Tüp Bebek

Sezen ATAL
Klinik Embriyoloğumuz

Ayşe LİMAN Kıbrıs Tüp Bebek

Ayşe LİMAN
Embriyoloğumuz

Yumurta Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekYumurta DonasyonuMenopoz, turner sendromu ve yumurtaların yetersiz kaldığı diğer durumları yaşayan kadınlar, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavimiz ile, %85'i aşan başarı oranlarımızla anne olabiliyorlar.
Sperm Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekSperm DonasyonuSperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş, sağlıklı ya da yeterli sperm üretimi şansı bulunmayan, azospermi ve benzeri sorunları yaşayan erkeklerin sağlıkla bebek sahibi oldukları tedavimizdir.
Tüp Bebek Kıbrıs Tüp BebekTüp BebekTüp Bebek, bir yılı aşkın süredir, hiçbir korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen, çeşitli sebeplerden bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu, başarıyla gerçekleştirdiğimiz tedavimizdir.
IMSI Kıbrıs Tüp BebekIMSIIMSI, standart tüp bebek tedavilerin çok üzerinde gebelik oranını sağlamak amacıyla, morfolojik açıdan gebelik sağlama olasılığı en yüksek sperm hücresinin seçilmesi işlemidir.