Hemen arayın:
+90 533 874 24 14

Menopoz - Erken Menopoz

Menopoz - Erken Menopoz

Kadının adetlerinin kesilmesi olarak tarif edebileceğimiz menopoz; latince "menses" yani adetin "pause" yani durması anlamına gelmektedir. En eski çağlardan beri menopoz, 48 ile 52 yaşlar arasında yoğunlaşmıştır ve bu yaş ortalaması değişmemektedir. Ortalama menopoz yaşı 50 olarak kabul edilse de, 40 yaşından önce bile başladığı durumlar ya da 50'li yaşların sonlarına sarktığı görülebilir.

Erken menopoz, muhtemelen kalıtımsal olmakla birlikte, iyi beslenme ve sağlıklı bir yaşam ile geciktirebilir. Kadınların yüzde %8'inde menopoz 40 yaşından önce başlar. Bu duruma premature menopoz denir. Cerrahi operasyonlarla, yumurtalıkların alınması veya X ışınları ya da radyum ile yokedilmesi ile suni menopoz başlatılabilir.

Günümüzde erken menopoz giderek artmaktadır. Erken menopoza, sigara, radyasyon, artan stres, kötü beslenme ve daha pek çok neden olabilir. Erken menopozun en önemli belirtisi, düzensiz gelen adet kanamalarıdır. Düzensizleşen adet dönemleri daha sık veya daha seyrek olabilir ve kanama miktarında azalma olabilir. Yaklaşan adet dönemlerinde, terleme ve hafif ateş basmaları görülebilir. 

Adetin 2. veya 3. günü yapılan hormon tetkikleri ile, tüm yumurtalar tükenmeden yani tam olarak adetten kesilip, menopoza girmeden önce premenopoz teşhisi konabilir. 

Erken menopozda erken tedavi özellikle kemik erimesi ve kalp damar hastalıklarının önlenmesi açısından büyük önem taşıyor. Tedaviyle amaç; menopoza girmiş olan kadının, en azından 50'li yaşlarına kadar, ihtiyaç duyabileceği hormonları tamamlamak.

Özellikle 40 yaşından önce menopoza girmiş olan kadınlar, östrojen eksikliği sebebiyle, düzenli adet gören kadınlara göre, sağlık açısından risk altında olabildiklerinden bu hormonları yerine koyma tedavisi büyük önem taşımaktadır. Ancak bu yerine koyma tedavisi menopoz tedavisi olarak algılanmamalıdır. Bu dönemde yapılan tedavi ile, dışardan verilen hormon ilaçları, vücudun normalde de ihtiyacı olan hormonları yerine koyma amacıyladır, aksi takdirde, menopozun önlenmesi henüz mümkün olmamaktadır. 

Menopoza girmiş ve gebeliği etkileyecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan kadınlar, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi'nde, yumurta donasyonu ve konusunda uzman doktorumuz Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz Tip sayesinde annelik duygusunu yaşayabilmektedir.

yumurta nakli fiyatları ve tedavi detaylarını öğrenmek için, bize +90 533 874 24 14 telefonumuzdan veya iletişim formumuzdan ulaşınız.

 


Hemen Doktorunuza Ulaşın

Doğru teşhis ile sizin için gerekli tedaviyi ve maliyetini öğrenmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

+90 533 874 24 14
Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip Kıbrıs Tüp Bebek

Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip
Tüp Bebek Uzman Doktorumuz

İrem Berk Kıbrıs Tüp Bebek

İrem Berk
Tüp Bebek Genel Koordinatörümüz

Sevgi GÜÇLÜ Kıbrıs Tüp Bebek

Sevgi GÜÇLÜ
Klinik Embriyoloğumuz

Ayşe LİMAN Kıbrıs Tüp Bebek

Ayşe LİMAN
Embriyoloğumuz

Yumurta Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekYumurta DonasyonuMenopoz, turner sendromu ve yumurtaların yetersiz kaldığı diğer durumları yaşayan kadınlar, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavimiz ile, %85'i aşan başarı oranlarımızla anne olabiliyorlar.
Sperm Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekSperm DonasyonuSperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş, sağlıklı ya da yeterli sperm üretimi şansı bulunmayan, azospermi ve benzeri sorunları yaşayan erkeklerin sağlıkla bebek sahibi oldukları tedavimizdir.
Tüp Bebek Kıbrıs Tüp BebekTüp BebekTüp Bebek, bir yılı aşkın süredir, hiçbir korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen, çeşitli sebeplerden bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu, başarıyla gerçekleştirdiğimiz tedavimizdir.
IMSI Kıbrıs Tüp BebekIMSIIMSI, standart tüp bebek tedavilerin çok üzerinde gebelik oranını sağlamak amacıyla, morfolojik açıdan gebelik sağlama olasılığı en yüksek sperm hücresinin seçilmesi işlemidir.