Hemen arayın:
+90 533 874 24 14

Oligospermi ve Azospermi

Oligospermi ve Azospermi

Erkeklerde normal kabul edilen sperm sayısı ortalama 20 milyon/ml civarıdır. Bu seviyenin altında olan sperm değerleri, normalden az olarak kabul edilir ve bu duruma Oligospermi adı verilir. Erkeğin alınan meni örneğinde, sperm sayısının sıfır olması yani hiç canlı sperm bulunamaması durumu ise Azospermi olarak adlandırılır. Menide sperm yokluğu, kanallardaki tıkanıklıktan, spermin dışarı çıkmamasından ya da doğuştan ya da genetik nedenlerle, testislerde sperm üretimi olmayışından kaynaklanabilmektedir.

Bir erkekte hiç sağlıklı sperm üretimi olmadığını söyleyebilmek için, öncelikle, menide spermin bulunmadığı Azospermi durumunda olan erkeklerin testis dokularında, TESA/TESE veya Micro TESE adı verilen cerrahi bir operasyonla canlı sperm aranır. Eğer ki tıkanıklıktan kaynaklanan bir durum var ise, %100 oranında sağlıklı sperm bulunabilmektedir, fakat genetik bir sorundan ötürü kaynaklanıyorsa, sağlıklı sperm bulma oranı da düşmektedir. Canlı sperm bulunduğu taktirde, rahatlıkla, uzman doktorumuz Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz Tip tarafından, Tüp Bebek tedavisi yapılabilmekte ve doğal şekilde menisinde sperm bulunan erkeklerle, testis dokusundan sperm bulunan erkeklerin spermleriyle, aynı oranda  sağlıklı gebelikler elde edilmektedir.

Eğer Mikro TESE ile dahi, herhangi canlı sperme rastlanamazsa, bu sonuçla karşılaşan çiftlere, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi'mizde, Sperm Donasyonu kullanılarak, tüp bebek uygulaması yapılması önerilmektedir. Bu şekilde gebelik şansı çok yüksek olmaktadır.


Hemen Doktorunuza Ulaşın

Doğru teşhis ile sizin için gerekli tedaviyi ve maliyetini öğrenmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

+90 533 874 24 14
Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip Kıbrıs Tüp Bebek

Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip
Tüp Bebek Uzman Doktorumuz

İrem Berk Kıbrıs Tüp Bebek

İrem Berk
Tüp Bebek Koordinatörümüz

Ayşe LİMAN Kıbrıs Tüp Bebek

Ayşe LİMAN
Embriyoloğumuz

Semra ÇAKILCI Kıbrıs Tüp Bebek

Semra ÇAKILCI
Tüp Bebek Hemşiremiz

Yumurta Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekYumurta DonasyonuMenopoz, turner sendromu ve yumurtaların yetersiz kaldığı diğer durumları yaşayan kadınlar, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavimiz ile, %85'i aşan başarı oranlarımızla anne olabiliyorlar.
Sperm Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekSperm DonasyonuSperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş, sağlıklı ya da yeterli sperm üretimi şansı bulunmayan, azospermi ve benzeri sorunları yaşayan erkeklerin sağlıkla bebek sahibi oldukları tedavimizdir.
Tüp Bebek Kıbrıs Tüp BebekTüp BebekTüp Bebek, bir yılı aşkın süredir, hiçbir korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen, çeşitli sebeplerden bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu, başarıyla gerçekleştirdiğimiz tedavimizdir.
IMSI Kıbrıs Tüp BebekIMSIIMSI, standart tüp bebek tedavilerin çok üzerinde gebelik oranını sağlamak amacıyla, morfolojik açıdan gebelik sağlama olasılığı en yüksek sperm hücresinin seçilmesi işlemidir.