Hemen arayın:
+90 533 874 24 14

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Küçük ve çok sayıda kistik oluşum içeren yumurtalık anlamına gelen ve üreme çağında olan kadınların yaklaşık %10'luk bir kısmını kapsayan Polikistik over Sendromu, yumurtlama fonksiyonlarını etkileyen ve dolayısıyla ileri seviyelerinde infertiliteye kadar gidebilen bir sendromdur. Polikistik Over Sendromu'nun pek çok belirtisi vardır. Bunlardan en sık rastlananlar; adet düzensizliği ile birlikte yumurtlama sorunları, kilo alma, sivilcelenme, tüylenme ve gebe kalmada zorluk durumudur.

Polikistik Over Sendromu hamile kalmayı zorlaştırabilen bir durumdur çünkü gebelik elde etmek için kadının düzenli yumurtlaması gerekmektedir. Adet düzensizliği, yumurtlamada bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir. Bu sendromu yaşayan kadınlar, çoğu zaman, yılda 6 kez ya da daha az adet olmaktadırlar çünkü erkeklik hormonu yüksekliği ve insülin seviyesindeki artış, düzenli adet olmalarını engellemektedir. İlerleyen yaşlarında, bu sendromu yaşayan kadınlar, diabet yani şeker hastalığı riskiyle karşılaşabilirler. Vücutlarındaki östrojen hormonu yüksekliğinden ötürü de polikistik kadınların rahim kanseri riskine daha yatkın oldukları düşünülmektedir. Bu hastaların kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalleri de yüksek kan yağı seviyelerinden ötürü yüksek olmaktadır. 

Polikistik over sendromu, kilo verilmesi, şeker seviyelerinin ve adetlerin düzenlenmesi ile etkin bir şekilde kontrol altına alıınabilir. Gebe kalmada yaşanan sorunlar ise Tüp Bebek tedavisiyle çözülebilir. Polikistik Over Sendromu yaşayan kadınlar tüp bebek tedavilerinde, en kolay gebelik elde edilen, en şanslı gruptandır. Fakat yumurta geliştirme tedavileri çok dikkatli yapılmalıdır, çünkü fazla folikül üretiminden ötürü, hipersitümilasyon dediğimiz komplikasyonlar gelişebilir.

Polikistik Over Sendromu yaşayan kadınlar, uzman doktorumuz Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz Tip ve ekibi sayesinde tüp bebek tedavisi sonrası kolaylıkla ve sağlıkla gebe kalmaktadırlar.


Hemen Doktorunuza Ulaşın

Doğru teşhis ile sizin için gerekli tedaviyi ve maliyetini öğrenmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

+90 533 874 24 14
Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip Kıbrıs Tüp Bebek

Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip
Tüp Bebek Uzman Doktorumuz

İrem Berk Kıbrıs Tüp Bebek

İrem Berk
Tüp Bebek Genel Koordinatörümüz

Sevgi GÜÇLÜ Kıbrıs Tüp Bebek

Sevgi GÜÇLÜ
Klinik Embriyoloğumuz

Ayşe LİMAN Kıbrıs Tüp Bebek

Ayşe LİMAN
Embriyoloğumuz

Yumurta Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekYumurta DonasyonuMenopoz, turner sendromu ve yumurtaların yetersiz kaldığı diğer durumları yaşayan kadınlar, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavimiz ile, %85'i aşan başarı oranlarımızla anne olabiliyorlar.
Sperm Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekSperm DonasyonuSperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş, sağlıklı ya da yeterli sperm üretimi şansı bulunmayan, azospermi ve benzeri sorunları yaşayan erkeklerin sağlıkla bebek sahibi oldukları tedavimizdir.
Tüp Bebek Kıbrıs Tüp BebekTüp BebekTüp Bebek, bir yılı aşkın süredir, hiçbir korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen, çeşitli sebeplerden bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu, başarıyla gerçekleştirdiğimiz tedavimizdir.
IMSI Kıbrıs Tüp BebekIMSIIMSI, standart tüp bebek tedavilerin çok üzerinde gebelik oranını sağlamak amacıyla, morfolojik açıdan gebelik sağlama olasılığı en yüksek sperm hücresinin seçilmesi işlemidir.