Hemen arayın:
+90 533 874 03 13

TESA - Mikro TESE

TESA - Mikro TESE

TESA ya da Mikro TESE denilen mikroskopik cerrahi operasyonlar sayesinde, menisinde hiç sağlıklı spermi bulunmayan erkeklerin, testis dokularının içerisinde canlı sperm aranmakta ve bu şekilde sperm elde edilebilmektedir. TESA ve Mikro TESE işlemleri Mucize Ekip - Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi'mizde, uzman ürologlarımız ile, başarıyla gerçekleştirilmektedir.

İşlemi kısaca özetleyecek olursak;
Erkeğin testis dokusunun içerisinde, binlerce, küçük tüplere benzer yapılar vardır ve spermin dışarı çıkısı olamasa dahi, bu yapıların içerisinde sperm üretimi devam etmektedir. Her tüpte sperm üretimi olmayabilmektedir, bazısında varken, bazılarında az ya da hiç üretim olmayabilir. Dolayısıyla farklı yerlerden arama yapılmaktadır. Testis dokusunun farklı alanlarından alınan parçacıklar özel mikroskoplar altında, detaylı şekilde incelenmekte ve işlemi yapmaktaki nedene bağlı olarak, %25-50 oranında canlı sperm hücresi bulunmaktadır. Eğer sperm çıkışı, genetik faktörlere bağlı nedenlerden ötürü olmuyorsa, sperm bulma olasılığı çok düşük olmaktadır.

Kıbrıs'ta Mikro TESE işlemi lokal anestezi altında yapılmaktadır. Dolayısıyla, erkekte hiç bir ağrı ya da rahatsızlığa neden olmayan, yaklaşık yarım saat süren, acısız bir operasyondur. İşlemden sonra uzun süreli dinlenmeye ya da hastanede yatmaya gerek olmamaktadır. Hasta rahatlıkla hayatına geri dönebilmektedir, yalnızca aşağıda saydığımız belli başlı noktalara dikkat etmesi yeterli olmaktadır.

  • 10 gün kadar, cinsel ilişki olmamalıdır.
  • Mikro TESE veya TESA operasyonundan sonra, en az 5 gün banyo ya da duş yapılmamalıdır.
  • İşlem yapılan bölgede, şişlik, kanama ya da kızarıklık gelişirse, mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

  

TESA ya da Mikro TESE'ye hangi durumlarda karar verilmelidir?

  • Sperm kanallarında tıkanıklık oluşması durumunda ya da kanallarının doğuştan mevcut olmaması durumunda,
  • Genetik ya da hormonal kaynaklı nedenlerden ötürü sperm çıkışı olmuyorsa,
  • Radyasyon ya da kemoterapi gibi sperm yapısını ve üretimini etkileyecek uygulamalara maruz kalınmışsa,
  • Gençlik ya da yetişkin dönemde, kabakulak vb. gibi enfeksiyonlar geçirilmişse ve spermi bozacak İlaçlar kullanılmışsa.

Hemen Doktorunuza Ulaşın

Doğru teşhis ile sizin için gerekli tedaviyi ve maliyetini öğrenmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

+90 533 874 03 13
Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip Kıbrıs Tüp Bebek

Jin. Op. Uzm. Dr. Firdevs Uğuz Tip
Tüp Bebek Uzman Doktorumuz

İrem Berk Kıbrıs Tüp Bebek

İrem Berk
Tüp Bebek Genel Koordinatörümüz

Sezen ATAL Kıbrıs Tüp Bebek

Sezen ATAL
Klinik Embriyoloğumuz

Ayşe LİMAN Kıbrıs Tüp Bebek

Ayşe LİMAN
Embriyoloğumuz

Yumurta Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekYumurta DonasyonuMenopoz, turner sendromu ve yumurtaların yetersiz kaldığı diğer durumları yaşayan kadınlar, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavimiz ile, %85'i aşan başarı oranlarımızla anne olabiliyorlar.
Sperm Donasyonu Kıbrıs Tüp BebekSperm DonasyonuSperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş, sağlıklı ya da yeterli sperm üretimi şansı bulunmayan, azospermi ve benzeri sorunları yaşayan erkeklerin sağlıkla bebek sahibi oldukları tedavimizdir.
Tüp Bebek Kıbrıs Tüp BebekTüp BebekTüp Bebek, bir yılı aşkın süredir, hiçbir korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen, çeşitli sebeplerden bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu, başarıyla gerçekleştirdiğimiz tedavimizdir.
IMSI Kıbrıs Tüp BebekIMSIIMSI, standart tüp bebek tedavilerin çok üzerinde gebelik oranını sağlamak amacıyla, morfolojik açıdan gebelik sağlama olasılığı en yüksek sperm hücresinin seçilmesi işlemidir.